• Telefon : 05331620369

Merhaba, bu makalemde renklerin insanlar üzerindeki etkisi ve tasarımlarızda kullandığımız renklerin son kullanıcı tarafından ekseriyetle nasıl anlaşıldığını aktarmaya çalışacağım.

Merhaba, bu makalemde renklerin insanlar üzerindeki etkisi ve tasarımlarızda kullandığımız renklerin son kullanıcı tarafından ekseriyetle nasıl anlaşıldığını aktarmaya çalışacağım.

Renklerin insan üzerindeki etkisi ve anlamları

  • Siyah: Ağır - Kararlı
  • Beyaz: Saf - Temiz - Sadelik
  • Mavi: Kurumsal - Güven
  • Kırmızı: Hareketli - Talepkâr
  • Lacivert: Kontrol - Başarı
  • Yeşil: Çevre - Hayat
  • Sarı: Samimi - İtibar
  • Pembe: Sevgi - Fantastik

 

Elbette her insan için bu renkler bu anlama gelir diyemeyiz, her insanın bakış açısına göre renklerin onda oluşturduğu etki farklı olabilir hatta bu bazen aynı insan için farklı zamanlarda renklerin o insan üzerindeki anlamıda farklılaşmaktadır. Örneğin: Hayatımızın bir döneminde sarı rengi bize çok samimi gelsede başımıza gelen bir olaydan dolayı, kurumsal rengi sarı olan bir marka ile sorun yaşadığımızdan dolayı sarı artık çok itici gelebilir.

Tasarımlarda Hangi Renkler Neye Göre Kullanılır?

Yapılacak çalışmanın mecrasına göre renk seçiminde farklılık gösterilebilir örneğin: açık hava reklamlarında daha belirgin renkler kullanılırken, mobil uygulamalarda kullanılan renkler daha soft renkler olabilir çünkü açık hava reklamı caddelerin yoğun renk karşamasından dolayı dikkat çekmelidir fakat elimizde tuttuğumuz ve o an sadece telefonumuza odaklandığımızdan dolayı mobil uygulamalar gözü yormayan soft renklerin kullanması daha uygundur. Bu iki uç örnek arasında bulunan tüm renk kullanım alanlarını odaklanmaya doğru orantıda belirleyebilirsiniz.

Logo Tasarımında Renk Kullanımı

Logo tasarımında dikkat etmemiz gereken en önemli husus renklerin sınırlı olmasıdır. Renk cümbüşü haline getirilen logo tasarımında akılda kalıcılık oranı düştüğü gibi kullanımı da aynı oranda zorlaşır. Bu nedenle genelikle logo tasarımında 2 yada en fazla 3 renk kullanımı tercih edilir. Logo tasarımında kullanılan renkler markanın kurumsal renklerini belirleyici olduğundan oldukça özen gösterilerek seçilmelidir.

Aşağıda kurumsal sayılabilecek birbirine en çok yakışan renkleri paylaşıyorum. Her kartelada göreceğiniz ilk 3 renk ana renkler sonraki 2 renk ise yan renklerdir.

Başka bir makalede görüşmek üzere.

Hemen Ara 05331620369