• Telefon : 05331620369

Ünlü logoların hikayeleri hem görsel olarak akılda kalan hem de bazen markanın hizmet verdiği alanla bağlantısı olmayan semboller olabilmektedir. Ancak markayla o kadar bağlantılıdır ki, bazen sadece bir renk bile bizlere markayı anımsatmaktadır.

Yüz yıllardır semboller ve resimler hayatımıza kazınmıştır. Bizler için birçok anlamı ifade eden bu figürler, zaman içerisinde markaların da tanınırlık için kullandığı logolar halini almıştır. Ünlü logoların hikayeleri hem görsel olarak akılda kalan hem de bazen markanın hizmet verdiği alanla bağlantısı olmayan semboller olabilmektedir. Ancak markayla o kadar bağlantılıdır ki, bazen sadece bir renk bile bizlere markayı anımsatmaktadır.

 

apple logo

Apple Logosunun Hikayesi

Apple ünlü logoların hikayeleri alanında oldukça tartışmalı bir hikâyeye sahiptir. Özellikle sembolik olarak elma figürünün kullanılması o kadar basittir ki, birçok anlama gelebilmektedir. En bilinen hikayesiyle ünlü İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisi olan Alan Turing’in zehire batırdığı elmayı ısırarak intihar etmesi üzerine Stave Jobs’un ona olan hayranlığından bu logonun seçildiği söylenmektedir. Ancak diğer yandan çok fakir bir ailede büyümüş olan Jobs’un çocukken beslenme çantasında sadece elma olması ve ona ilham veren tek şeyin elma olmasıyla da bağlantılı olduğuna dair hikayeler de duyulmuştur. Elma sembolik olarak adem ile havva’nın hikayesinden aynı zamanda altın orana kadar birçok anlam barındırdığı için markayla direkt olarak bağdaşacak kadar da göz önünde olmayı başarmıştır.

 

Starbucks Logosundaki Kadın

ABD’nin dünyaca ünlü olan kahve markalarından biri olan Starbucks hem renk hem de semboller açısından başarılı bir logodur. Hikayesi çoğu zaman çarpıtılmış olan bu kahve zinciri ünlü logoların hikayeleri arasında girmeyi ilk olarak denizcilik efsanesiyle başarmıştır. Starbucks kurucusunun eskiden denizde çalıştığı ve burada geçirdiği uzun yılların anısına logoda denizkızı bulunduğu söylenmektedir. Diğer yandan hikayede Herman Menville’nin yazdığı Moby Dick olan ünlü romandaki Starbucks karakterinden alındığıdır. Burada kullanılmakta olan isim ve logonun kitaptan yola çıkılarak yapıldığı bilinmektedir.

 

nike logo

NIKE Logosunun Mucidi

Dünyaca ünlü markalardan biri olan Nike çok basit aynı zamanda akılda kalıcı bir logo tasarımıyla karşımıza çıkmaktadır. Ünlü logoların hikayeleri arasında en çok merak edilenlerden biri olan Nike markasının soldan sağa gide bir kavisli çizgiden oluşmasıdır. Son derece basit bir logo olmasının başarısı Jeff Johnson’un sadece 35 dolara bir öğrenciye yaptırmasıyla gelmektedir. Ancak Nike Yunan tanrıçası olan Zafer tanrıçasının ismidir. Logoda da soldan sağa giden bir zafer çizgisi bulunmakta, zafere giden yol anlamına gelmektedir.

 

google logo

Renkli Google Logosunun Hikayesi

Bir arama motoru olan Google, uzun yıllarca aynı logoyu kullanmış ve işin garibi logosunda sembole yer vermemiştir. Google sözcüğü 1 ve onun ardından gelen 100 sıfırın geldiğini belirtmekte olan matematiksel bir terim olarak kullanılmaktadır. Bu aynı zamanda bir logo gibi görünmeyi başarmış basit bir kullanımdır. Renklerin geçişleri ve yazı fontuyla da fark yaratmayı başarmış Google, simgesel olarak nerede bu renkleri ya da iki ‘’oo’’ görünse akıllara kazınmayı başarmıştır.

 

Hemen Ara 05331620369