• Telefon : 0541 201 61 66

Yapacağımız logo tasarımlarının akılda kalıcı ve rahat kullanılabilir olması için faydalı bulduğum 7 öneriden bahsedeceğim.

Akılda Kalıcı Logo Tasarımı İçin 7 Fikir 💡

Yapacağımız logo tasarımlarının akılda kalıcı ve rahat kullanılabilir olması için faydalı bulduğum 7 öneriden bahsedeceğim. 

 

 

  • Hikaye Oluşturun
  • Amblem Kullanın
  • Tipografiye Dikkat Edin
  • Karmaşadan Uzak Durun
  • Minimalist Yaklaşın
  • Uyumsuz Renklerden Kaçının
  • Kullanılabilir Olduğuna Dikkat Edin

 

Hikaye Oluşturun 

 

Logo tasarımını oluşturmadan önce, yapacağınız tasarımı hikayeleştirin ve logoyu göreceek kişinin hikayeyi anlamasını sağlayın

 

Amblem Kullanın 

 

Bazen gördüğümüz tipografik logo tasarımlarını daha fazla beğensekte kullanacağımız ürüne göre amblem bazen olmazsa olmaz haline gelmektedir. Özellikle marka isminin 5-6 harften daha uzun olması bu durumu neredeyse zaruri kılmaktadır.

 

Karmaşadan Uzak Durun 

Oluşturduğunuz hikayede çok figür olması gerekebilir örneğin aynı amblem içinde bir at ve kuş tüyü figürü kullanacaksınız bu çalışmayı, atın etrafına kuş tüyleri kullandığınızı varsayalım çalışma oldukça karmaşık durur, fakat kuş tüyünü atın kuyruğu haline getirdiğinizde iki figürü birbirine entegre ettiğinizde çok daha net anlaşılıp akılda kalıcı olacaktır

 

Tipografiye Dikkat Edin 

Logo tasarımında en önemli noktalardan biri ise yazı karakteridir. Kullanılacak logo tasarımına göre tipografi; kararlı, modern, klasik, minimalist gibi yaklaşım tarzları ile belirlenmelidir.

 

Minimalist Yaklaşın 

Az çoktur! yaklaşımı ile oluşturulan logo tasarımları akılda kalıcılığı oldukça yüksek olan çalışmalardır çünkü; insan beyni bir ürün üzerinde logo tasarımını en fazla 1-2 sn. odaklanabilir o süre zarfında bakılan tasarımın karmaşık olmaması gerekmektedir. 

 

 

Uyumsuz Renklerden Kaçının 

Logo tasarımında kullandığınıız renklere çok dikkat edin markayada şirkete uygun, hikayeleri ile özdeşleşmiş renkler seçin. Örneeğin bir pırlanta markası için fosforlu pembe, yeşil, mavi kullanmanız uygun olmayabilir markanın ağırlığını düşürürr fakat aynı renkleri bir kreş için kullandığınızda kreşe sempatiklik katar.

Kullanılabilir Olduğuna Dikkat Edin 

Logo tasarımının her mecrada ve zeminde kullanılabilir olmasına dikkat edin.  Örneğin logo tasarımını sadece siyah renge yada beyaz renge aldığınızda herhangi bir veri kaybının olup olmadığına dikkat edin ayrıca tasarımın ürün üzerinde, sosyal medyada yada tabelada rahat kullanılabilir olmasını unutmayın

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim umarım faydalı olmuşturr.

Logo Tasarım Uzmanı

İsmail TOPARRLI

 

 

 

Hemen Ara 0541 201 61 66